Scenariusz nr 2 Temat: Nie taki egzamin straszny

Transkrypt

Scenariusz nr 2 Temat: Nie taki egzamin straszny
Scenariusz nr 2
Temat: Nie taki egzamin straszny
Czas: 1 godz. lekcyjna
Cel ogólny: zastosowanie wiadomości w sytuacjach praktycznych
Cele szczegółowe: uczeń:
zapisuje związki między wielkościami za pomocą układów równań
rozwiązuje układy równań stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi
Formy/metody pracy:
praca indywidualna
dyskusja dydaktyczna
ćwiczenia w parach
Materiały i środki dydaktyczne:
kserokopie zadań do pracy indywidualnej, dla każdego ucznia (zał. 1, zał. 2)
karta pracy dla każdej pary (zał. 3)
karta ewaluacji zajęć, dla każdego ucznia (zał. 4)
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów zajęć
2. Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadanie z zał. 1, po czym następuje
dyskusja dydaktyczna z nauczycielem na temat poprawności wyboru układu
równań.
3. Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania 1, 2 z zał. 2, wybrane osoby
prezentują na tablicy swoje rozwiązania, następuje dyskusja dydaktyczna
nauczyciela z całą klasą na temat rozwiązań i interpretacji uzyskanych
wyników.
4. Praca w parach – rozwiązanie dwóch zadań z zał. 3. Ułożone i rozwiązane
przez pary układy równań do sytuacji zadaniowych zostają zapisane na karcie
pracy. Rozwiązania podlegają ocenie (jeżeli wystarczy czasu, nastąpi
prezentacja wybranego rozwiązania na tablicy). Wyniki pracy par zostaną
podane i omówione przez nauczyciela na następnej lekcji.
5. Podsumowanie lekcji w postaci karty ewaluacji – zał. 4.
ZAŁĄCZNIK 1
Zadanie: Wybierzcie odpowiedni układ równań:
Za kalendarz i dwa długopisy zapłacono 27 zł, a dwa kalendarze i jeden długopis
kosztowały 46,50 zł. Przyjmij, że x - cena kalendarza, a y – cena długopisu.
 x + 2 + y = 27
a) 
2 + x + y = 46,50
2 x + y = 27
b) 
 x + 2 y = 46,50
 x + 2 y = 27
c) 
2 x + y = 46,50
d) żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa
ZAŁĄCZNIK 2
Zapiszcie właściwe układy równań do zadań tekstowych:
Zadanie 1.
Andrzej jest dziś trzy razy starszy od Wojtka. Za 10 lat będzie od niego dwa razy
starszy. Ile lat ma Wojtek?
Zadanie 2.
W autobusie jest 120 miejsc dla pasażerów. Miejsc stojących jest o 40 więcej niż miejsc
siedzących. Ile miejsc siedzących jest w tym autobusie?
ZAŁĄCZNIK 3 – KARTA PRACY
Imię i nazwisko ………………………………………………………
Imię i nazwisko ………………………………………………………
Metodą układów równań rozwiążcie następujące zadania z treścią. Dokładnie
zapiszcie swoje rozwiązania.
Zadanie 1.
Dealer sprzedaje dwa rodzaje samochodów – osobowe i dostawcze. Cena samochodu
dostawczego jest o 70% wyższa od ceny osobowego. Klient kupując dwa samochody
osobowe i jeden dostawczy zapłacił 111 000 zł. Ile kosztuje samochód osobowy, a ile
dostawczy?
Zadanie 2.
Rok temu kolega Kasi za 100 zł kupił dwie książki, a obecnie sprzedał z zyskiem 8%.
Oblicz ile zapłacił za każdą z tych książek, jeżeli pierwszą z nich sprzedał z zyskiem
20%, a drugą – ze stratą 10%.
ZAŁĄCZNIK 4
Do następujących słów dopisz wyrazy ilustrujące twoje emocje po dzisiejszej
lekcji:
U–
K–
Ł–
A–
D–
Y–
R–
Ó–
W–
N–
A–
Ń-
Autorzy scenariusza:
Leda – Bylina Joanna, Jeziorska Elżbieta – Gimnazjum Deszczno, Wojtunik - Pietek Elżbieta
– Gimnazjum nr 7 Gorzów Wlkp.