SCENARIUSZ ZAJĘĆ CAŁODNIOWYCH W KLASIE 1A Blok

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CAŁODNIOWYCH W KLASIE 1A Blok
SCENARIUSZ ZAJĘĆ CAŁODNIOWYCH W KLASIE 1A
Blok tematyczny: Czekamy na Mikołaja
Temat dnia: Świąteczny nastrój
Zapis w dzienniku
Ed. polonistyczna; Wprowadzenie litery drukowanej i pisanej „N, n” na podstawie wyrazu nos.
Ed. matematyczna: Monografia liczby 4. Nauka pisania cyfry 4.
Ed. przyrodnicza: Nasze zmysły- poznajemy świat za pomocą zmysłów. Rodzaje drzew – rozpoznawanie i
nazywanie drzew iglastych.
Wychowanie fizyczne: Ćwiczenia rzutne – podrzuty i chwyty piłki oburącz w miejscu. Kozłowanie piłki w
miejscu jednorącz lub oburącz.
Cele ogólne:
Kształcenie umiejętności poprawnego pisania
Zapoznanie z liczbą 4 i jej aspektami: kardynalnym, porządkowym, miarowym
Rozwijanie sprawności fizycznej
Cele szczegółowe:
Kształcenie umiejętności kształtnego pisania liter „N, n” oraz poprawnego łączenia ich z innymi,
poznanymi literami
Tworzy zbiory czteroelementowe i przelicza zbiory w zakresie 4
Używa liczebników porządkowych do określenia kolejności przedmiotów
Rozkłada liczbę 4 na składniki w aspekcie kardynalnym
Poznajemy świat za pomocą zmysłów- przypomnienie wiadomości o zmysłach
Rodzaje drzew – rozpoznawanie i nazuwanie drzew iglastych
Kształtowanie umiejętności kozłowania piłki oraz jej podrzutu i chwytu w miejscu.
Cele wyrażone językiem ucznia:
Podczas dzisiejszych zajęć nauczysz się pisać litery „N, n” osobno oraz w połączeniu z innymi
poznanymi literami
Później przypomnimy sobie jakimi zmysłami poznajemy świat.
Poznamy liczbę 4
Pobawimy się również z piłkami. Będą rzuty, „łapanie” czyli chwyty i kozłowanie piłki.
Metody nauczania:
Podające: rozmowa, wyjaśnienie
Poszukująca; klasyczna metoda problemowa, zabawy dydaktyczne
Operatywne: metoda ćwiczeń
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa (zespoły), indywidualna
Kryteria oceniania Będę zwracała uwagę na to, kto:
Starannie wykona kartę pracy
Dokładnie będzie liczył elementy podczas zabaw matematycznych
Będzie brał udział we wszystkich ćwiczeniach oraz zabawach i będzie to robił najlepiej jak potrafi
Pytania klucz:
Po co nam litera „N, n”? Mogłoby jej nie być?
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Nasz elementarz” (Multibook)
„Moje ćwiczenia”
„Już czytam i piszę”
karta praca – ćwiczenia grafomotoryczne
tablice demonstracyjne ( zmysły, rodzaje drzew)
puzzle
igły sosny, tacki
choinki
ozdoby choinkowe
kart pracy – matematyczne
piłki ( dla każdego ucznia)
komputer, rzutnik i tablica interaktywna
Przebieg zajęć:
1. „Spotkanie na dywanie” –
a. Rozmowa na temat obrazów powstałych z ułożenia puzzli.
b. Przedstawienie tematu dnia oraz celów przedstawionych językiem ucznia.
c. Wspólnie ustalenie kryteriów oceniania.
2. Przypomnienie „bohaterki” dzisiejszego dnia
Rozmowa na temat znaczenia zmysłów w życiu ludzi i zwierząt.
Za pomocą jakich zmysłów poznajemy świat? (tablica interaktywna – ćwiczenie dopasuj)
Czy tylko ludzie mają zmysły? – zwierzęta – do czego są wykorzystywane zmysły u zwierząt;
ratowania ludzi z gruzów, śniegu, zagubionych; pies jako przewodnik; do terapii, obrońca,
3. Formułowanie odpowiedzi na pytanie kluczowe. Po co nam litera „N,n”?
4. Wyodrębnienie słowa podstawowego „nos”
5. Analiza i synteza słów z głoską n – zabawa z podawaniem słów z głoską „n”(w nagłosie,
śródgłosie i wygłosie)
Dzieci podają samodzielnie słowa.
N. wypowiada słowa z „n” w wygłosie w liczbie pojedynczej, a ucz. podają liczbę mnogą tego słowa
lub odwrotnie ( ogony, baseny, wazony, puzony itp. ) lub na kartka gdzie mają zapisane wyrazy
tworzą pary sen – sny..
Nagłosie ; narty, nuta, noga, niebo, namiot, nożyczki, notes
Śródgłosie; kangur, panna, wanna, rynek,
6. Pokaz drukowanych liter n, N
Omówienie kształtów liter.
Ułożenie z igieł sosny, drutu plastycznego, sznurka itpI
7. Analiza i synteza słuchowa słowa podstawowego nos
Podział na sylaby.
Podział na głoski.
Ile jest głosek w tym słowie?
Określenie do której rodziny należy głoska „n”.
Ułożenie modelu dźwiękowego na tablicy – liczenie głosek w tym wyrazie i przyporządkowanie
białych cegiełek i zastąpienie kolorowymi nakrywkami; wyodrębnienie samogłosek i spółgłosek w
wyrazie nos
8. Przypomnienie rodzajów drzew oraz nazw drzew iglastych i ich rozpoznawanie
Co pachnie w naszej klasie? / Jaki zmysł wykorzystujemy?
Jak dzielimy drzewa? (liściaste, iglaste)
Jakie znacie drzewa iglaste? (jodła, sosna, świerk, modrzew)
Które drzewo gubi igły na zimę?
Dbamy o drzewa. Drzewa dają nam czyste powietrze.
Ochrona drzew przed wycinaniem świątecznych drzewek i ich niszczeniem.
My możemy pomóc drzewom kupując na Święta Bożego Narodzenia drzewko w doniczce, a nie
ścięte
9. Pokaz liter pisanych
Omówienie ich wyglądu. Analiza kształtu litery. Wyodrębnienie elementów.
Pisanie litery palcem w powietrzu, po ławce-dywanie, na plecach kolegi/koleżanki.
Pisanie po śladzie bez liniatury w powiększonej liniaturze.
Samodzielne pisanie w liniach.
Znajdź i zaznacz litery „n” w wyrazach.
10. Czytanie tekstu – cicho , głośno; indywidualnie; zbiorowo ; tablica interaktywna
11. Połączenia z innymi literami już poznanymi ( sylaby) pokaz połączeń liter
12. Kart pracy – ćwiczenia grafomotoryczne ; praca w zeszytach
13. Piosenka – „Choinka”
14. Powstanie liczby 4 (choinki)
Tworzenie zbioru czteroelementowych ; dz. liczą pokazane przez N.(3) choinki, a następnie N.
dostawia (dodanie) jeszcze 1 choince.
15. Ubieranie choinki ( w takie same ozdoby choinkowe) aspekt kardynalny
Tworzenie zbiorów czteroelementowych z ozdób choinkowych( każdy zespół inne ozdoby, wybór
takich samych elementów)
Ile zbiorów ozdób choinkowych mamy przed sobą?
Ile elementów liczy każdy ze zbiorów?
Co jest wspólnego dla tych zbiorów?
Proszę , aby każdy pokazał na palcach obu rąk ile ozdób jest w zbiorze kokard? ( aniołków,
reniferów, serc)
16. Ustawianie choinek - aspekt porządkowy
Ustawieni choinek w rzędzie. Określenie pierwszej od prawej strony, drugiej od lewej itpI.
Powiedz która jest choinka pierwszej, a która czwarta licząc od lewej strony, potem od prawej.
17. Aspekt miarowy – liczby w kolorach
Klocki w dwóch kolorach; białym i zielonym ( ile klocków białych mieści się w zielonym)
18. Zapoznanie z wyglądem cyfry 4 pokaz drukowanej – nauka pisania
Tablica interaktywna – ćwiczenia z liczbą 4 (zegar, linijka, stopy, domino)
Pokaz drukowanej – ułożenie z igieł.
Pokaz pisanej – pisanie w powietrzu, na dywanie, na tablicy.
19. Rozkład liczby 4 na składniki
N. przypina na tablicy cztery elementy i rysuje dwie pętle, uczniowie dowolnie umieszczają dowolną
ilość elementów w pętlach ( zapisywanie formuły matematycznej)
Porównywanie, która liczba jest większa , która jest mniejsza, jaka jest liczba przed 4
20. Karty pracy matematyczne – zeszyt przedmiotowy
21. Ćwiczenia rzutne z piłkami – podrzut i chwyt piłki oburącz w miejscu. Kozłowanie piłki w miejscu
jednorącz lub oburącz.
Zbiórka. Powitanie.
Zabawy ożywiające.
Rozgrzewka
Dowolny podrzut piłki, chwyt oburącz w miejscu i chodzie. Podrzut piłki w górę, chwyt po wykonaniu:
obrotu, krążeń dłońmi, kilku klaśnięć, podskoku, w siadzie skulnym podrzutu piłki stopami i
chwytanie rękoma, w leżeniu przodem przetaczanie piłki z ręki do ręki, w leżeniu przodem odbijanie
piłki od podłogi i chwytanie oburącz , chód w podporze tyłem o nogach ugiętych z popychaniem piłki
raz prawą, raz lewą ręką
Część główna
W pozycji stojącej odbijanie piłki od podłogi jednorącz na zmianę – nauka kozłowania.
Zabawa ; berek z kozłowaniem piłki
Zabawa; nie daj piłki berkowi(w zespołach trzyosobowych dwójka dzieci podaje piłkę między sobą, a
trzeci stara się im w tym przeszkodzić
Ćwiczenia rzut i chwyt. Trójka ćwiczących ustawiona w rzędzie w odległości około 4 m od siebie.
Ćwiczący stojący na zewnątrz zwróceni są przodem do środkowego. Środkowy posiada piłkę i
podaje ją raz do jednego, raz do drugiego współćwiczącego. Zmiana.
Zabawa; kozłuj i licz
Kształtowanie siły jeden współćwiczący trzyma przed sobą oburącz piłkę, a drugi stara się ją
wyrwać.
Część końcowa
Zabawa ze śpiewem.
Zbiórka. Podsumowanie/ocena zaangażowania uczniów. Wypowiedzi uczniów oceniających zajęcia.
Zakończenie
22. Podsumowanie zajęć:
Odpowiedzi uczniów na pytanie jakimi zmysłami poznajemy świat
Przypomnienie bohaterki dzisiejszego dnia
Liczba 4
Rozmowa nt. kto i ile razy potrafił dzisiaj kozłować piłkę
Podsumowanie pracy uczniów podczas zajęć
Ocena zajęć przez uczniów z wykorzystaniem techniki zdań podsumowujących
Nauczyciel prosi, by uczniowie kolejno kończyli rozpoczęte przez niego zdania:
Dzisiaj nauczyłem się II..
Podobało mi się i chciałbym zapamiętać/ powtórzyćI..
Trudność sprawiło miII
Lub
Jestem z siebie dumny, ponieważ II
Udało mi sięIIII..
Jestem zadowolonyIIIII..
Jestem zagubionyIIIII..
Co było dla mnie trudne
Nad czym muszę popracowaćIIIIIII
Co muszę powtórzyćIIIII