Szablon dla tlumaczy
Transkrypt
										Szablon dla tlumaczy
                                        
                                        
                                Lekcja 16 i 17 Materiał z podręcznika: Rozdział 10. System operacyjny Konspekt lekcji „Systemy operacyjne” Temat: System operacyjny Czas: 2x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: BIOS, ładowanie systemu operacyjnego, dysk systemowy Uczeń powinien posiadać umiejętności: zmiana ustawień BIOS-u, ładowanie systemu operacyjnego z napędu innego niż dysk twardy Cele lekcji: Uczeń: • zna zadania BIOS-u i systemu operacyjnego. • wymienia kilka popularnych systemów operacyjnych, • zna pojęcia interfejs graficzny, interfejs tekstowy, • zna pojęcie dystrybucje Linuksa, • wymienia wady i zalety Linuksa. Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie. Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja. Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe. Przebieg lekcji: 1. Część organizacyjna  Sprawdzenie obecności.  Zapisanie tematu w dzienniku. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji  Wyświetl Podgląd zdarzeń dotyczących systemu operacyjnego i sprawdź, czy są w nim informacje o błędach.  Wyświetl Menedżera urządzeń i sprawdź, czy są w nim informacje o niepoprawnej konfiguracji urządzeń.  Wykonaj dyskietkę systemową i uruchom z niej komputer. Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji  Celem lekcji jest poznanie roli jaką system operacyjny pełni w komputerze osobistym. Podanie nowego materiału • Wyjaśnienie roli oprogramowania w działaniu komputera. • Wyjaśnienie przyczyn istnienia różnych systemów operacyjnych. • Omówienie pojęcia dystrybucje Linuksa. • Omówienie wad i zalet systemu Linux. Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania • Narysuj w postaci grafu relacje pomiędzy sprzętem, a oprogramowaniem. • Narysuj w postaci grafu relacje pomiędzy BIOS-em, systemem operacyjnym a aplikacjami. • Podaj zadania systemu operacyjnego. • Wyjaśnij zasadę pracy z interfejsem tekstowym. • Wyjaśnij zasadę pracy z interfejsem graficznym. • Wyjaśnij pojęcie dystrybucja. • Wymień różnice pomiędzy systemami Linux i Windows. • Wymień obszary zastosowań systemów Linux i Windows. W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia: Rysują relacje pomiędzy sprzętem, a oprogramowaniem. W węzłach grafu umieszczają sprzęt i poszczególne warstwy oprogramowania (BIOS, system operacyjny). W opisach relacji umieszczają informacje o wzajemnych zależnościach pomiędzy węzłami. Rysują relacje pomiędzy BIOS-em, systemem operacyjnym, a aplikacjami. W węzłach grafu umieszczają poszczególne warstwy oprogramowania. W opisach relacji umieszczają informacje o wzajemnych zależnościach pomiędzy węzłami. Wyjaśniają rolę jaką pełni BIOS i system operacyjny w komputerze. Uruchamiają komputer i obserwują kolejno wyświetlane na ekranie komunikaty. Wyłączają w BIOS-ie ładowanie systemu operacyjnego z dysku twardego. Uruchamiają komputer i obserwują kolejno wyświetlane na ekranie komunikaty. Wymieniają zadania BIOS-u i systemu operacyjnego. Wyjaśniają znaczenie terminu interfejs tekstowy. Uruchamiają okno konsoli. Podczas ładowania systemu operacyjnego wybierają pracę w trybie tekstowym. Podają wady i zalety pracy z interfejsem tekstowym. Wyjaśniają znaczenie terminu interfejs graficzny. Uruchamiają komputer. Zwracają uwagę na moment, w którym zostaje załadowany interfejs graficzny. Podają wady i zalety pracy z interfejsem graficznym. Podają znaczenie terminu dystrybucja. Ustawiają w BIOS-ie ładowanie systemu z napędu CD. Wkładają do napędu płytę z system Knoppix Linux. Resetują komputer i obserwują ładowanie systemu. Ustawiają w BIOS-ie ładowanie systemu z napędu dyskietek. Wkładają do napędu dyskietkę z mini dystrybucją systemu Linux (np. LIAP, LOAF, Pocket Linux, muLinux, Floppix, tomsrtbt, Trinux). Resetują komputer i obserwują ładowanie systemu. Weryfikują w praktyce podane znaczenie terminu dystrybucja. Ustawiają w BIOS-ie ładowanie systemu z napędu CD. Wkładają do napędu płytę z system Knoppix Linux. Resetują komputer i obserwują ładowanie systemu. Uruchamiają edytor tekstów, przeglądarkę stron WWW, menedżera plików. W formie tabelki wymieniają różnice pomiędzy systemami Linux i Windows. W formie tabelki wymieniają zastosowań systemów Linux i Windows. Czynności końcowe  Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.  Ocena pracy uczniów.  Samoocena uczniów.  Omówienie najciekawszych spostrzeżeń. Zakończenie lekcji  Podanie tematu następnej lekcji. Ćwiczenia Ćwiczenie 10.1 Miniaturowe dystrybucje Linuksa rozpowszechniane są w postaci plików będącymi obrazami dyskietek. Przed uruchomieniem systemu jego obraz musi zostać przeniesiony na dyskietkę, z której chcemy go startować. Transferu można dokonać, wykorzystując linuksowy program dd. Składnia polecenia to dd if=plik_z_obrazem of=/dev/fd0. Wykonaj dyskietkę startową mini dystrybucji Linuxa wskazanej przez nauczyciela (np. LIAP, LOAF, Pocket Linux, muLinux, Floppix, tomsrtbt, Trinux). Ćwiczenie 10.2 Miniaturowe dystrybucje Linuksa rozpowszechniane są w postaci plików będącymi obrazami dyskietek. Przed uruchomieniem systemu jego obraz musi zostać przeniesiony na dyskietkę, z której chcemy go startować. Transferu można dokonać, wykorzystując DOS-owy program rawrite.exe Wykonaj dyskietkę startową mini dystrybucji Linuxa wskazanej przez nauczyciela (np.LIAP, LOAF, Pocket Linux, muLinux, Floppix, tomsrtbt, Trinux). Ćwiczenie 10.3 Wykonaj dyskietkę startową systemu Linux (patrz ćwiczenie 10.1. i 10.2). Ustaw w BIOS-ie ładowanie systemu z dyskietki. Uruchom komputer. Załaduj system z przygotowanej dyskietki systemowej. Ćwiczenie 10.4 W komputerze z systemem Windows XP pisze i uruchamia plik wsadowy zapisujący do pliku tekstowego listę plików i katalogów znajdujących się w wyspecyfikowanym napędzie. Ćwiczenie 10.5 W komputerze z systemem Windows XP pisze i uruchamia plik wsadowy zapisujący w postaci drzewa do pliku tekstowego strukturę plików i katalogów znajdujących się w wyspecyfikowanym napędzie. Ćwiczenie 10.6 W komputerze z systemem Windows XP pisze i uruchamia plik wsadowy usuwający bez prośby o potwierdzenie wszystkie pliki i foldery znajdujące się na dyskietce umieszczonej w napędzie A. Ćwiczenie 10.7 W komputerze z systemem Windows XP pisze i uruchamia plik wsadowy kopiujący pliki i strukturę katalogów z dyskietki umieszczonej w napędzie A na dyskietkę umieszczoną w napędzie A. Ćwiczenie 10.8 Podaj przeznaczenie programów dla środowiska Linux: find, greep, vi, tar, gzip. Wymień nazwy ich odpowiedników w systemie Windows XP. Ćwiczenie 10.9 Utwórz w edytorze OpenOffice Writer dokument zawierający: wyliczenia, wypunktowania, wyjustowaną tabelę, obrazek wyrównany do lewego marginesu. Zapisz dokument w formacie, który może odczytać edytor MS Word. Sprawdź, czy wygląd dokumentu nie uległ zmianie. Ćwiczenie 10.10 Utwórz w edytorze MS Word dokument zawierający: wyliczenia, wypunktowania, wyjustowaną tabelę, obrazek wyrównany do lewego marginesu. Zapisz dokument w formacie, który może odczytać edytor OpenOffice Writer. Otwórz go w edytorze OpenOffice Writer Sprawdź, czy wygląd dokumentu nie uległ zmianie. Sprawdziany i system oceniania Ocena „2” Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Podaje nazwy 2 systemów operacyjnych dla komputerów PC i jednego dla komputerów Macintosh. Podaje 3 nazwy dystrybucji Linuxa. Wyjaśnia rolę jaką pełni w komputerze system BIOS. Wyjaśnia rolę jaką pełni w operacyjny Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Ustawia w komputerze ładowanie systemu operacyjnego tylko z napędu CD. Ustawia w komputerze ładowanie systemu operacyjnego tylko z napędu dyskietek. Ustawia w komputerze ładowanie systemu operacyjnego tylko z dysku systemowego. Ustawia w komputerze ładowanie systemu operacyjnego z napędu dyskietek, a następnie z dysku systemowego. Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Uruchamia komputer z zainstalowanym systemem Windows XP w trybie tekstowym. W komputerze z systemem Windows XP uruchamia okno konsoli w trybie pełnoekranowym. W komputerze z systemem Windows XP wyświetla listę poleceń dostępnych w trybie tekstowym. Wymienia zalety i wady plików wsadowych. Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 W komputerze z systemem Windows XP wyświetla informacje o poleceniu dir. W komputerze z systemem Windows XP wyświetla informacje o poleceniu del. W komputerze z systemem Windows XP wyświetla informacje o poleceniu md. W komputerze z systemem Windows XP wyświetla informacje o poleceniu copy. Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Podaje trzy zastosowania programu dir. Podaje trzy zastosowania programu del. Podaje trzy zastosowania programu md. Podaje trzy zastosowania programu copy. Ocena „3” Ocena „4” Ocena „5” Ocena „6”
 doc
                    doc download
															download                                                         Reklamacja
															Reklamacja                                                         
		     
		     
		     
		     
		     
		     
		    